Parish athletes look to qualify for state track and field meets

2455

Russell Hedges
rhedges@bossierpress.com

In today’s regional track and field meets, winning isn’t everything.
Finishing in the top three is.
The top three relay teams and individuals qualify for next Saturday’s state meet at LSU.
The Region I-4A meet is at Benton, and the Region I-5A meet is at the Walter Ledet Track Complex at Northwestern State. The Region I-3A meet, which includes Bossier, is at Westlake High School in Lake Charles.
The prep careers of several parish athletes who have dominated high school track and field over the past few years are winding down.
Airline senior Cameron Rice has the top qualifying distances in three events in the Region I-5A boys meet, which includes Districts 1, 2 and 3.
He is No. 1 in the high jump, long jump and triple jump. Rice is the defending state champion in the triple jump.
Parkway senior Alison Ringle is the second-fastest qualifier in the girls 800 and 1,600 and the fastest in the 3,200. The Alabama signee is the defending state champ in the 3,200.
Haughton senior Micah Larkins tops qualifiers in the boys 100. The Northwestern State signee is the defending state champion in that event.
Larkins also runs a leg on Haughton’s top-seeded 4X100 relay team.
Parkway senior Cory Hamilton leads qualifiers in the 200 and 400. He won the 400 in the regional last year and finished second in the state meet.
He is also a member of Parkway’s 4X200 relay team, which has the fastest qualifying time.
Airline senior Jack Wilkes has the third-best qualifying time in the boys 400. Because he wasn’t running for time in last week’s District 1-5A meet, he is not among the top three in the 800. But he is the favorite to win that event.
Airline senior Jasmyn Carswell is the top qualifier in the girls triple jump. She finished second in the event in the state meet last year.
Haughton’s Jacorius Jeter, a Northwestern State signee, is the No. 2 qualifier in the long and triple jumps.
Haughton’s Antonio Woodfork has the top time in the boys 110 hurdles.
Haughton freshman Josh Lister is the No. 2 qualifier in the 100 and the 110 hurdles.
Parkway junior Hayden Kingfisher is No. 2 in the boys 1,600 and No. 3 in the 3,200.
Benton has some of the top qualifiers in the Region I-4A meet, which includes Districts 1, 2 and 3.
Dorsavion Williams has the fastest times in the boys 100 and 200.
Senior Drake Heinz is the top qualifier in the boys 3,200 and No. 2 in the 1,600. He is the defending state champ in the 3,200.
Brittany Black and Ja’Erica Carr are the top two qualifiers in the 100.
The Benton 4X100 and 4X200 girls relay teams lead all qualifiers in those events.
Benton’s Collin Milton is the top qualifier in the boys javelin.
Other Benton athletes who have the second-best times or distances are Madi Sessions (girls discus), Gage Carroway (boys discus), Ryder Miller (boys 800), Garrett Gipson (boys 1,600, Stephen Singleton (boys 3,200) and Rachel Payne (girls 3,200).

st qualifying time in the boys 400. Because he wasn’t running for time in last week’s District 1-5A meet, he is not among the top three in the 800. But he is the favorite to win that event.
Airline senior Jasmyn Carswell is the top qualifier in the girls triple jump. She finished second in the event in the state meet last year.
Haughton’s Jacorius Jeter, a Northwestern State signee, is the No. 2 qualifier in the long and triple jumps.
Haughton’s Antonio Woodfork has the top time in the boys 110 hurdles.
Haughton freshman Josh Lister is the No. 2 qualifier in the 100 and the 110 hurdles.
Parkway junior Hayden Kingfisher is No. 2 in the boys 1,600 and No. 3 in the 3,200.
Benton has some of the top qualifiers in the Region I-4A meet, which includes Districts 1, 2 and 3.
Dorsavion Williams has the fastest times in the boys 100 and 200.
Senior Drake Heinz is the top qualifier in the boys 3,200 and No. 2 in the 1,600. He is the defending state champ in the 3,200.
Brittany Black and Ja’Erica Carr are the top two qualifiers in the 100.
The Benton 4X100 and 4X200 girls relay teams lead all qualifiers in those events.
Benton’s Collin Milton is the top qualifier in the boys javelin.
Other Benton athletes who have the second-best times or distances are Madi Sessions (girls discus), Gage Carroway (boys discus), Ryder Miller (boys 800), Garrett Gipson (boys 1,600, Stephen Singleton (boys 3,200) and Rachel Payne (girls 3,200).

Russell Hedges
rhedges@bossierpress.com

In today’s regional track and field meets, winning isn’t everything.
Finishing in the top three is.
The top three relay teams and individuals qualify for next Saturday’s state meet at LSU.
The Region I-4A meet is at Benton, and the Region I-5A meet is at the Walter Ledet Track Complex at Northwestern State. The Region I-3A meet, which includes Bossier, is at Westlake High School in Lake Charles.
The prep careers of several parish athletes who have dominated high school track and field over the past few years are winding down.
Airline senior Cameron Rice has the top qualifying distances in three events in the Region I-5A boys meet, which includes Districts 1, 2 and 3.
He is No. 1 in the high jump, long jump and triple jump. Rice is the defending state champion in the triple jump.
Parkway senior Alison Ringle is the second-fastest qualifier in the girls 800 and 1,600 and the fastest in the 3,200. The Alabama signee is the defending state champ in the 3,200.
Haughton senior Micah Larkins tops qualifiers in the boys 100. The Northwestern State signee is the defending state champion in that event.
Larkins also runs a leg on Haughton’s top-seeded 4X100 relay team.
Parkway senior Cory Hamilton leads qualifiers in the 200 and 400. He won the 400 in the regional last year and finished second in the state meet.
He is also a member of Parkway’s 4X200 relay team, which has the fastest qualifying time.
Airline senior Jack Wilkes has the third-best qualifying time in the boys 400. Because he wasn’t running for time in last week’s District 1-5A meet, he is not among the top three in the 800. But he is the favorite to win that event.
Airline senior Jasmyn Carswell is the top qualifier in the girls triple jump. She finished second in the event in the state meet last year.
Haughton’s Jacorius Jeter, a Northwestern State signee, is the No. 2 qualifier in the long and triple jumps.
Haughton’s Antonio Woodfork has the top time in the boys 110 hurdles.
Haughton freshman Josh Lister is the No. 2 qualifier in the 100 and the 110 hurdles.
Parkway junior Hayden Kingfisher is No. 2 in the boys 1,600 and No. 3 in the 3,200.
Benton has some of the top qualifiers in the Region I-4A meet, which includes Districts 1, 2 and 3.
Dorsavion Williams has the fastest times in the boys 100 and 200.
Senior Drake Heinz is the top qualifier in the boys 3,200 and No. 2 in the 1,600. He is the defending state champ in the 3,200.
Brittany Black and Ja’Erica Carr are the top two qualifiers in the 100.
The Benton 4X100 and 4X200 girls relay teams lead all qualifiers in those events.
Benton’s Collin Milton is the top qualifier in the boys javelin.
Other Benton athletes who have the second-best times or distances are Madi Sessions (girls discus), Gage Carroway (boys discus), Ryder Miller (boys 800), Garrett Gipson (boys 1,600, Stephen Singleton (boys 3,200) and Rachel Payne (girls 3,200).