Track and field: State meet qualifiers

2060

Here are the qualifiers from Bossier Parish schools for the LHSAA Outdoor Track and Field Championships Friday and Saturday at LSU. Regional finishes and times/distances are also included.

Class 5A
BOYS
Hayden Kingfisher, Parkway (1st, 1,600, 4:29.46; 1st, 3,200, 10:00.92)
Juwon Johnson, Parkway, (1st, 110 hurdles, 14.63)
Antonio Woodfork, Haughton (1st, 300 hurdles, 39.04)
Xavier Johnson, Airline (2nd, 110 hurdles, 14.67; 3rd, long jump, 22-4)
Quentin Brown, Haughton (2nd, 100, 10.71; 2nd, 200, 21.84)
Jack Griffin, Airline (2nd, discus, 136-6)
Josh Lister, Haughton (3rd, 100, 10.82)
Jacob Hammons, Parkway (3rd, 3,200, 10:12.41)
Haughton 4X100 relay (1st, Javonte Woodard, Brown, D’Kovin Ware, Lister, 41.52)
GIRLS
Sara Funderburk, Parkway (1st, 800, 2:18.76; 1st, 3,200, 11:54.57)
Kei McCoy, Airline (2nd, long jump, 16-7.25; 3rd, triple jump, 36-3)
Brittney Roberson, Airline (3rd, 400, 58.25)
Inez Green, Haughton (3rd, shot put, 36-9.5)

CLASS 4A
BOYS
Dorsavion Williams, Benton (1st, 100, 10.93; 1st, 200, 22.11)
Jordan White, Benton (1st, discus, 133-5; 3rd, javelin, 151-0.5)
Collin Milton, Benton (1st, javelin, 159-6)
Chauncey Taylor, Benton (2nd, shot put, 47-10)
Stephen Singleton, Benton (3rd, 3,200, 10:28.80)
Keon Coleman, Benton (3rd, 300 hurdles, 39.69)
Obie Spears, Benton (3rd, pole vault, 12-6)
Benton 4X200 relay (3rd, KD Thomas, Williams, Coleman, Elijah Carr, 1:32.09)

GIRLS
Rheagan White, Benton (1st, discus, 93-11)
Quinci Middlebrooks, Benton (2nd, 1,600, 5:42.53)
Shelby Leninger, Benton (2nd, pole vault, 8-6)
Katie McKay, Benton (3rd, 3,200, 12:54.52)
Yakina Manning, Benton (3rd, shot put, 34-2)
Somer Miller, Benton (3rd, javelin, 112-7.5)

CLASS 3A
BOYS
Cartavia Cook, Bossier (1st, long jump, 21-9)
Aarreon Smallwood, Bossier (2nd, discus, 128-3.5)
Kentrell Hardy, Bossier (3rd, long jump, 20-4.5)
Kelvin Brooks, Bossier (2nd, 200, 22.40)
Bossier 4X200 relay (1st, Brooks, John Langston, Juwan Wells, Cook, 1:28.68)
Bossier 4X400 relay (1st, Brooks, Cook, Langston, Wells) 3:26.78
Bossier 4X100 relay (2nd, Brooks, Cook, Robert Green, Wells, 43.25)
GIRLS
Bree Webb, Bossier (3rd, 100, 12.81)
Alyshia Crismond, Bossier (2nd, 800, 2:47.35)
CLASS 1A
BOYS
Keldrick Carper, Plain Dealing (1st, 110 hurdles, 16.76; N/A, long jump, 20-6; N/A, triple jump, 42-0)
GIRLS
Teunna Perry, Plain Dealing (1st, long jump, 17-5; N/A, high jump, 5-0; 2nd, triple jump, 35-5)
Navia Johnson, Plain Dealing (N/A, shot put, 32-11.5)